کتاب مواد دیرگداز

تدوین :  جرالد روتشکا

ترجمه : دکتر بهزاد میرهادی

ویراستاری : دکتر جلال حجازی

Refractories_trooska

شرح : 

این کتاب نگاهی خلاصه به مواد پیشرفته دیرگداز و خواص مهم جهت کاربرد بهتر انها است . قسمت های مختلف این کتاب که دو مورد گروه های متفاوت مواد نسوز بحث کرده است ، توجه خاصی به خصوصیات و مشخصات گروه ها دارد . بخش های مختلف کتاب که کوتاه و کاربردی انتخاب شده اند تا نیاز خواننده را در زمینه های عملی برآورده سازد . توسط کسانی نوشته شده است که سال ها تجربه عملی داشته اند . اطلاعات و فهرست مراجع در انتهای هر بخش آورده شده است تا علاقه مندان به مطالعه بیشتر بتوانند از متون تخصصی تر بهره گیرند .این کتاب همانطور که ذکر شد توسط متخصصین با تجربه نسوز در زمینه های مختلف نگاشته شده است . به همین علت در فصول مختلف کتاب نحوه نگارش و زبان بیان مطالب تفاوت می کند که این مطلب این مساله را خاطر نشان می سازد که چطور هنوز اطلاحات یکسانی برای علم مواد دیرگداز رایج نشده ست . فصل مقدمه کتاب به همین مطلب پرداخته و سعی می کند که اصطلاحات یکسان و قابل قبولی را جایگزین اصطلاحاتی کند که فقط در برخی منابع بکار می روند . در ضمائم برای جلوگیری از زیاد شدن صفحات کتاب به حداقل اکتفا شده است . هدف از آنها نزدیک کردن علم پایه و اطلاعات عملی بصورت مختصر می باشد . اطلاعات داده شده در بخش ضمایم شامل خواص مواد دیرگداز ، آزمایشات مربوط به این مواد و بیان ارقام خواص دیرگدازها است که بوسیله جداول و اشکال مقایسه ای ، رابطه بین گروه های مختلف مواد دیرگداز نشان داده می شود .


برچسب‌ها: کتاب دیرگداز, دیرگدازها, نسوزها, دیرگداز و موادنسوز
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۸ مهر۱۳۹۴ توسط مدیر

جزوه دوره آموزشی

بازرسی خطوط لوله

مدرس : مهندس عبدالوهاب ادب آوازه

api-piping

شرح :

جزوه آموزشی بازرسی خطوط لوله : خطوط لوله مانند رگهای اصلی در نقاط مختلف کشور در گستره ی پهناوری ایجاده شده که سیالات را از مراکز تولید به مراکز فرآورش و پالایش و یا مصرف می رسانند . لوله به صورت بی درز و درزدار تهیه می شود. لوله درزدار  هم دارای درز طولی مستقیم و هم دارای درز مارپیچ است. لوله های درزدار از ورق تهیه می شود. بازرسی و کنترل کیفیت کارخانه، بر روی مواد خام رسیده به کارخانه و در طول فرایند ساخت لوله تست ها و آزمایشات گوناگونی بر مبنای استاندارد انجام می دهد. قبل از آن که جوشکاری خط لوله شروع شود، بایستی دستورالعمل جوشکاری مناسبی تهیه شود و با انجام آزمایش های لازم به تایید برسد و نشان دهد که طبق دستورالعمل می توان جوش هایی با خواص مکانیکی (مقاومت، قابلیت نرمی و سختی) مناسب و سالم بدست آورد.  استانداردهای مختلفی برای جوشکاری و بازرسی این لوله های در دسترسند که به تشریح در این دوره به آن پرداخته می شود . استاندارد API 5L/ISO 3183 برای خطوط لوله ، در صنایع نفت و گاز جهان امروز تقریباً تمامی محصولات لوله ای بر اساس استانداردهای انجمن نفت آمریکا (API) تولید می شوند در رابطه با خطوط لوله نیز استاندارد API 5L مبنای ساخت لوله بوده و انحصاراً توسط این انجمن تدوین می گردید. استانداردهای مرجع در این باره ممکن است توسط دیگر استانداردهای بین المللی یا ملی که بتوانند شرایط این استاندارد یا فراتر از آن را دارا باشند جایگزین شوند . در هیچ کدام از انتشارات API هیچ تفسیر یا تعریفی نباید تضمینی برای سازنده ، فروشنده ، دستگاه ایجاد نماید هر گونه تعریف و تفسیر دیگری خارج از مطالب منتشر شده در این استاندارد تخلف محسوب می شود . جزوه این دوره آموزشی ارزشمند را می توانید در این پست دریافت نمایید . جزوه حاضر تایپی و اسکن شده با کیفیت بالا می باشد.


برچسب‌ها: بازرسی جوش لوله, استاندارد api, دوره بازرسی خطوط لوله, دنلود کتاب بازرسی خطوط لوله
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۸ مهر۱۳۹۴ توسط مدیر

اطلس عیوب ریخته گری

 

شرح  : 

اطلس عیوب ریخته گری : ریخته گری قطعات از قدیم الایام بدلیل شرایط متالورژیکی و تکنولوژیکی دجار عیب و نقص های متعددی بوده و مهم ترین وظیفه ریخته گران شناخت ، کنترل و رفع این عیوب بوده است . عیوب ریخته‎گری مانند تخلخل، غیر یکنواختی، ترک خوردگی و موارد دیگر تحت شرایط عملی در قطعات تولیدی در صنعت بوجود می‎آیند. یک عیب ممکن است دقیقا منشعب یکی از علل موجود و یا نتیجه ترکیبی از آنها باشد. در برخی موارد حتی علت برخی از عیوب هنوز معلوم نگردیده است. هرگونه عملی برای تقلیل یا حذف عیوب ریخته‎گری باید تحت شرایط اقتصادی انجام شود تا هزینه تولید در مقابل کیفیت تولید در موازنه قرار گیرد. در این کتاب بطور کامل به انواع عیوب ریخته گری ، دلایل ایجاد و روش های رفع آن پرداخته شده است . کتاب حاضر شامل مباحث زیر می باشد.  


برچسب‌ها: عیوب ریخته گری, اطلس عیوب ریخته گری, اطلس عیوب ریخته گری دکتر حجازی, انواع عیوب ریخته گری
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۸ مهر۱۳۹۴ توسط مدیر

جزوه

خوردگی و اکسیداسیون ( دکتر افشار )

دانشگاه صنعتی شریف

Corrosion (Dr.Afshar)

شرح : 

دیده خوردگی طبق تعریف، واکنش شیمیایی یا الکتروشیمیایی بین یک ماده، معمولا یک فلز، و محیط اطراف آن می‌باشد که به تغییر خواص ماده منجر خواهد شد. پدیده خوردگی در تمامی دسته‌های اصلی مواد، شامل فلزات، سرامیکها، پلیمرها و کامپوزیتها اتفاق می افتد، اما وقوع آن در فلزات آنقدر شایع و فراگیر بوده و اثرات مخربی بجای می‌گذارد که هرگاه صحبت از خوردگی به میان می آید، ناخودآگاه خوردگی یک فلز به ذهن متبادر می‌شود.

 


برچسب‌ها: جزوه خوردگی, خوردگی و اکسیداسیون, جزوه خوردگی صنعتی شریف, دانلود رایگان جوزه خوردگی, دانلود جزوه خوردگی
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ۱۶ مهر۱۳۹۴ توسط مدیر

مقالات مهندسی متالورژی ( مجموعه ۴ )

 

شرح :

دریافت ۵۰ مقاله فارسی ارائه شده در مجلات و همایش های مرتبط 
 فصل سوم شامل ۵۰ مقاله داخلی


برچسب‌ها: مقاله مهندسی متالورژی
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ۵ دی۱۳۹۲ توسط مدیر

جایگزین آهن در تکمیل قراضه برای شارژ کوره قوس

شرح :

HBI یکی  از چند منبع جایگزین برای تامین آهن است که برای تکمیل قراضه بازیافت شده در شارژ کوره EAF مورد استفاده قرار می گیرد . منافع زیست محیطی و عملیاتی استفاده از آن در این مقاله ارائه شده است .

دانلود در ادامه مطلب ... 


برچسب‌ها: شارژ کوره قوس, استفاده از فراضه در کوره قوس, استفاده از HBI
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ۲۱ آذر۱۳۹۲ توسط مدیر

مقالات مهندسی متالورژی ( مجموعه ۳ )

شرح :

دریافت ۵۰ مقاله فارسی ارائه شده در مجلات و همایش های مرتبط 
 فصل سوم شامل ۵۰ مقاله داخلی

دانلود در ادامه مطلب ...


برچسب‌ها: مقاله مهندسی مواد, انجماد سریع, خواص سایشی آلومینیم, لحیم کاری سخت آلیاژهای آلومینیم, اکستروژن شعاعی
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۱۸ آذر۱۳۹۲ توسط مدیر

آموزش استاندارد

AWS,API,ASME

شرح : 

استانداردها مجموعه هایی از قوانین و دستورالعملهای اجرایی هستند که برای طراحی ، ساخت ، تولید و نصب  و روش وهای مختلف آزمایشها و همچنین پیشنهاد روشهای  عملی در زمینه های مختلف می باشند . این جزوه بطور کامل به تشریح و آموزش استانداردهای API , AWS , AS پرداخته است .

تهیه و گردآوری: منوچهر تقوی

تنظیم : پوریا رفعت

دانلود در ادامه مطلب ... 


برچسب‌ها: آموزش استاندارد, استاندارد ASTM, استاندارد ASW, استاندارد ASME
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۶ آذر۱۳۹۲ توسط مدیر


جزوه ترمودینامیک ۱

دانشگاه صنعتی شریف


شرح : 

ترمودینامیک، چنان که از نامش  برمی‌آید، به مطالعه گرما و حرکت، روابط بین گرما و انرژی مکانیکی، الکتریکی، و سایر انرژیها، مربوط می‌شود.. ترمودینامیک، که بر پایه چند اصل  بنیادی بنا می‌شود، به کمک استنتاج دقیق و منطقی، دستگاهی مستحکم و در عین حال فراگیر را می‌سازد. استدلالهای ترمودینامیکی بسیار ساده‌اند و به شناخت بنیادهای میکروسکوپی، یا سایر جزئیات دستگاه مورد بررسی، نیازی ندارند. به همین علت، نتایج به دست آمده نیز از کلیتی عام برخوردارند.

دانلود در ادامه مطلب ...


برچسب‌ها: ترمودینامیک مواد, ترمودینامیک صنعتی شریف, جزوه ترمودینامیک, جزوه ترمو صنعتی شریف, جزوه ترمو کارشناسی ارشد
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه ۱۰ آذر۱۳۹۲ توسط مدیر

آشنایی با اصول شکل دادن فلزات

شرح : 

جزوه مقدماتی آشنایی با تکنولوژی شکل دادن فلزاتدر رابطه با مفاهیم و آشنایی با روش های شکل دادن فلزات و صنعت آنها به زبان ساده به تشریح پرداخته است . این جزوه به همت مهندس زمانیان گردآوری گردیده است .

دانلود در ادامه مطلب ... 


برچسب‌ها: شکلدهی فلزات, جزوه شکل دهی فلزات, اصول شکلدهی فلزات, آشنایی با روش های شکل دهی فلزات, جزوه متالورژی
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۴ آذر۱۳۹۲ توسط مدیر